top of page

14 Şubat Aşkına

Kahvemi fincana doldurduğumda şubatın her zamankinden daha sıcak olduğunu fark ettim. Mevsim kaydı, döndü, dönecek, döneyazdı vs. diyenler var hala. İklim değişikliği ve kapitalizm... X'teki gündemler... Atmosferdeki bu gri hava hepimizin ruhunu sarıyor. Bizler ise 14 şubatı aşk dolu mesajlarla, kalpli pastalarla ve neşeli balonlarla kutluyoruz. Çiçekler var bir de. Bazısı kısa bir süre sonra çöp konteynırlarından ebedi yuvalarına dönecek bazılarıysa bir rafta kurutulmuş bir ömür yaşayacak. Gerçekleri özel günlerde söyleyenler mutluluğumuzu mu kıskanıyordu? Fakat yinede tutunuyoruz 14 şubata. Oğuz Ataycığım devir değişti. Artık kolaylıkla tutunabiliyoruz. Yaşamak için yeterince sebep üretebiliyoruz işte. Benim komik bulduğum başka bir konu var elbette. Arama motorları sevgi pıtırcığı gibi. Özel günlerde böyle bir grafik olması elbette hoş ama bugün her şey fazla pembe ve kırmızı! Biraz yaratıcılık bekleyen hanımlar yok mu?

Tamam moral bozmak yok. Tüm direncimizle güne sahip çıkıyoruz. Üstelik bende 14 şubatları seviyorum ve kutluyorum. Fakat isterdim ki 14 şubat öykü günü, sevgililer gününün gölgesinde kalmasın.

Aşk böyle bir şey işte. Tüm güzellikler bağlayıcı duyguların altında eziliyor. Ezilen duygular özel günlerin sonrasında gün yüzüne çıkıyor. Kavgalara birgünlük mola diyebilir miyiz bu durum için? Ya da beklenti içindeki sevgililer, üzülmeyin bugünü hayal kırıklıklarından arındırabiliriz. Öykü günü için bir öykü açın ve okuyun. Böylece öpücüklü emojilerden daha uzun vadeli bir mutluluk hafızanızda yer edinebilir. Burası benim köşem istediğimi söylerim Xo.

Elbette herkes gibi sevilmeyi seviyorum. Sevgililer gününün kutlanmasını da itici bulmuyorum. Sadece abartılar sahte gelmiyor mu size?

Turgenyev'in İlk Aşk'ını okudunuz mu ? Abartılı sahteliklerle ilgili genel bir görüşe kapılmıştım okuduktan sonra. Özel günler bazı insanları gerçek karakterinden uzaklaştırıyor. Lüzumsuz ve sahte entelektüeller tam da bugünlerde piyasada boy gösteriyor. İşte bu nokta, bu yazıyı yazmama sebep oldu. Vazomdaki çiçeklere de üzüldüm tabii. Benim güzellik algım yüzünden erken veda edecekler.

Bir şeylerin tadını çıkarmak isterken vicdanımız bu devrin susmayan sesi oluyor. Tahammül etmek zorunda olduklarımıza hiçbir şey yokmuş gibi 'nasıl olduğunu ' soruyoruz. Sahte devrin sahte sözcükleri hepinizi görüyor ve biliyoruzzz. ZZZZzzzzz. Uyandık mı?

Hayata değer katmayı sevenler ve hayattan bir şeyler öğrenebilenlere ise 365 gün sevgililer günü. Kalan 6 saat ise mola.

Aslında bir öyküyle günü kutlamak daha anlamlı olacaktı farkındayım ancak akademik çalışmalarımı ön planda tutmam gerekti.

Öykü günümüz kutlu olsuuun.

En güzel öykü hayatınız olsun sevgili okur.

XoXo

1 yorum

1 Comment


mehmet-akyuz
Feb 14

İşin özeti 365 gün sevgililer günüdür😊👏👏

Like
bottom of page